Pažangios technologijos sutrumpino pacientų eiles

VšĮ Centro poliklinika – viena didžiausių ambulatorines pirminės ir antrinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų Lietuvoje. Joje užsiregistravę apie 140 tūkst. pacientų, o per metus į polikliniką kreipiamasi 1,3 mln. kartų. Ši įstaiga laikoma reformų, inovacijų ir pažangumo pavyzdžiu.

Šiandien poliklinika didžiuojasi šiuolaikine telekomunikacijomis ir informacinėmis technologijomis paremta pacientų registracijos sistema, aukščiausius standartus atitinkančia medicinos laboratorija. Atea grupės UAB EIT Sprendimai (ESP) jau ketvirtus metus bendradarbiauja su įstaiga ir prisideda prie inovacijų joje diegimo. Vienas iš sprendimų – moderni ir atnaujinta telefonijos sistema, padėjusi gerokai sumažinti ryšių išlaidas. Iki šios dienos telefonijos sistema išplėsta iki 450 abonentų, todėl kiekvienas įstaigos kabinetas turi atskirą telefono numerį.

„Nors įstaigoje bendras numerių skaičius padidėjo, taėiau dėl įdiegtos Alcatel-Lucent IP telefonijos sistemos išlaidos sumažėjo net 2,5 karto. Vidinė įstaigos Alcatel- Lucent IP telefonijos sistema leidžia nemokamai organizuoti telefoninį ryšį tarp aštuonių nutolusių įstaigos pastatų“, – sako Irenijus Puotkalis, Centro poliklinikos Informacinių sistemų ir technologijų skyriaus vedėjas.

Registruotis telefonu – misija įmanoma

Nors registruotis pas gydytoją galima ir internetu, tačiau vis dar išlieka populiari registracija telefonu. Įvertinus minėtus prisirašiusių pacientų bei apsilankymų skaičius, akivaizdu, kad poliklinikoje veikiantis Skambučių centras yra itin svarbus pacientų registracijos bei informacijos teikimo procese. Sukūrus šį padalinį sumažėjo registratūrų, kurios šiuo metu iš esmės aptarnauja tik ateinančius pacientus, krūvis. Šiuo metu Skambučių centre pamainomis dirba 9 darbuotojai, per mėnesį aptarnaujama apie 39 tūkst. pacientų skambučių. Skambučių centro OmniTouch programinė įranga optimizuoja skambučių paskirstymą, sujungdama skambintoją su laisvu operatoriumi. Kai visi Skambučių centro operatoriai yra užimti, skambinantys asmenys negirdi užimtumo signalo, jie atsiduria virtualioje laukimo eilėje. Atsilaisvinus operatoriui, pirmiausiai su juo sujungiamas ilgiausiai laukiantis pacientas. OmniTouch Skambučių centras turi labai pažangų statistinės informacijos modulį, kuris parodo vidutinį skambintojo laukimo laiką. Skambučių centro administratorius gali realiu laiku perskirstyti laukiančių operatoriaus konsultacijos pacientų skambučių eilę.

Remigijus Turčinavičius, ESP Telekomunikacijų veiklos vadovas, pažymi, kad šie sprendimai labai naudingi poliklinikai. „Didžiausia kiekvienos poliklinikos, kuri neturi įsidiegusi kontaktų centro, problema – nuolat užimti telefonai ir ilgai trunkanti registracija. Kai pacientas prisiskambina, operatorė, sužinojusi, kokios gydytojo konsultacijos jis nori, registracijos žurnale registruoja pacientą. Tokiu būdu labai apkraunamos telefonų linijos“, – sako p. Turčinavičius. Centro poliklinikoje įdiegta informacinė sistema sutrumpina paciento registracijos laiką iki kelių sekundžių, nes operatorė turi galimybę realiu laiku matyti gydytojų užimtumo grafikus daugeliui dienų į priekį ir pacientui siūlyti tinkamiausią laiką. Su klientais vienu metu tuo pačiu numeriu gali bendrauti kelios Skambučių centro operatorės, todėl laukimo laikas sutrumpėja, o Skambučių centras gali užregistruoti daug daugiau pacientų. Jam antrina ir p. Irenijus Puotkalis. „Centralizavus telefonijos sistemą, skambinti telefonu tapo ypač patogu, nes susisiekti su kolega galima trumpuoju triženkliu numeriu arba surinkus telefone vardo pirmąsias tris raides, o fiksuoto telefono ryšio paslaugų operatoriui pasiūlius planą skambučiai į visus mobiliuosius tinklus tapo nemokami. Į IP telefonijos sistemą integruotas patarėjas balsu pataria, kaip įjungti vieną ar kitą telefono funkciją, todėl nereikia skaityti ilgų naudotojo instrukcijų“, – privalumus vardija medicinos įstaigos atstovas. Įdiegti IP telefonai turi lietuviškus sisteminius pranešimus, todėl juos naudoti nesudėtinga.

Nepririša prie darbo vietos

Sutrumpėjęs pacientų registracijos laikas – ne vienintelė nauda. Įdiegus Alcatel-Lucent tinklo komutatorių, įstaigos kompiuterių tinklo (optinio žiedo) greitaveika padidėjo kelis kartus. Tai ypač aktualu didėjant duomenų kiekiams ir siunčiant vis daugiau vaizdo informacijos (pvz., skaitmenines rentgeno nuotraukas). Didžioji dalis medicininės diagnostinės įrangos sutelkta poliklinikos Diagnostikos centre, kuriame dirba antro lygio gydytojai. Šis sprendimas leidžia maksimaliai išnaudoti turimą skaitmeninę medicinos įrangą, o įdiegus informacinę sistemą visa informacija apie pacientus yra kaupiama duomenų bazėje. Todėl šeimos gydytojas iškart mato atliktų tyrimų rezultatus sistemoje, nepriklausomai nuo savo darbo vietos įstaigoje.

Irenijus Puotkalis pasakoja, kad eilės tikriausiai buvo ir bus amžina bet kurios poliklinikos problema. Tačiau kalbant apie jas reikia suprasti, kad egzistuoja trijų eilių grandinė: eilė registratūroje, norint užsiregistruoti ar gauti informaciją, „gyva“ eilė prie gydytojo kabineto durų ir „virtuali“ eilė iki gydytojo vizito. Įdiegus pažangias IT technologijas, pirmąsias dvi eiles faktiškai pavyko eliminuoti, tačiau, norint sumažinti eiles pas gydytoją, vien informacinių technologijų nepakanka – dėl gydytojų trūkumo ir daugelio kitų veiksnių vis dar tenka laukti mėnesį ar ilgiau iki tam tikros srities specialisto konsultacijos. Šios problemos yra sisteminės, todėl ir sprendimai negalimi vien poliklinikos lygmeniu.

© 2023 UAB „EIT sprendimai” ATEA Group

Nuorodos

Susisiekite

DUK

Mūsų komanda